Blog

Jak zbudowany jest sufit modułowy?

oświetlenie i dwupoziomowy sufit

Sufit modułowy to sufit podwieszany powstający z gotowych modułów gipsowo-kartonowych, które są stosunkowo łatwe w montażu i tworzą widoczną konstrukcję na suficie, co daje szerokie możliwości aranżacji wnętrza i wyboru atrakcyjnego oświetlenia. Sufit podwieszany obniża pomieszczenia o kilka centymetrów oraz pozwala na ukrycie elementów instalacji elektrycznej i oświetlenia LED, klimatyzacji i nagrzewnic, a także elementów wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Co więcej, moduły doskonale izolują dźwięki.

Każdy moduł sufitowy składa się z poszycia z płyt gipsowo-kartonowych oraz drewnianego stelażu, który stabilizuje konstrukcję i ułatwia montaż. Sufity modułowe montuje się na standardowych profilach, ale nie ma konieczności stosowania aluminiowych łączników. Wystarczy zaszpachlować wkręty i miejsca łączeń. Dostępne są różne rodzaje sufitów modułowych, które można dostosować do różnych pomieszczeń.

Zalety sufitów modułowych

Zaletą gotowych modułów do podwieszania sufitu jest wysoka estetyka wykonania przy niewielkim nakładzie prac. Sufit modułowy powstaje z gotowych do montażu elementów, które wystarczy zamocować do sufitu, a następnie zaszpachlować łączenia i elementy montażowe. Nie trzeba tynkować ani wyrównywać ścian a odpowiednio ułożone moduły zapewnią niezwykle ciekawy efekt wizualny.

Najprostsza konstrukcja sufitu podwieszanego powstaje z aluminiowego rusztu, do którego przykręca się płyty g-k tworzące jednorodną powierzchnię. Dzięki konstrukcji modułowej możliwe jest stworzenie dwupoziomowych sufitów, które pozwalają uzyskać atrakcyjną aranżację wnętrz. Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez projektantów i inwestorów. Sufit modułowy sprawdzi się zarówno w domu prywatnym, jak i w obiekcie użyteczności publicznej oraz w przestrzeni biurowej.